לא, אנחנו לא מתיימרים לענות על השאלה הזו עבורכם. הסיבות לעבוד איתנו יהיו כמובן הסיבות שלכם, לא שלנו. מה שכן אנחנו ננסה לחדד מעט את השאלה. הציטוט שאנו מביאים כאן בצד שמאל של העמוד מפיו של ויטגנשטיין עוסק בשפה, אך נכון גם לגבי בניית אתרים באינטרנט.

פרימו לוי מספר בספרו "הטבלה המחזורית" על ימיו ככימאי בבית חרושת ללכות באיטליה בימי מלחמת העולם השנייה. בשל חוסר באחד מהמרכיבים החיוניים לייצור הלכה הוא איתר חומר תחליפי, פחות יעיל אומנם, אך אשר איפשר להמשיך את הייצור. לימים כאשר ביקר במקרה בחנות לכלי עבודה ראה על המדף פחית לכה של אותו יצרן, לקח אותה לידיו וגילה לתדהמתו שהמפעל המשיך לייצר את הלכה עם אותו חומר תחליפי 30 שנה לאחר סיום המלחמה.

אנחנו "מציקים" ללקוחות שלנו בשאלות שונות אודות הפעילות הקיימת או המתוכננת באתרי האינטרנט שלהם. אנחנו מנסים לייצג את הלקוחות הפוטנציאלים שלהם ולוודא שהם אכן יקבלו את התשובות הנכונות לשאלות שלהם באתר.

לעיתים אנחנו מגלים ביחד "עקבות של חומרים" בתהליך שמזמן היה צריך להחליף אותם.

"me-too" אומרים יועצי השיווק לאירגונים המתלבטים בהחלטות אודות האסטרטגיה השיווקית שלהם, לעיתים יש ממש בעצה הזו - אבל אין זה אומר בהכרח שלא תוכלו לממש את אותה אסטרטגיה אבל הרבה יותר טוב. ויכולות להיות גם גישות שונות לגמרי מגישות המתחרים שלכם, האם ניתן לממש אותן? האם הן תהיינה יעילות יותר?

לנסות להתמודד עם השאלות האלו לפני הסקיצה הראשונה של האתר, וגם הרבה אחרי הסקיצה הסופית שלו זהוא חלק בלתי נפרד מתהליך העבודה שלנו, לא "תתחמקו" מאיתנו כי זה התוצר החשוב של אתר האינטרנט שלכם.

כך למשל (אם אתם ארגון פיננסי אשר לקוחותיו חשופים לתנודות בשוק המט"ח) לא נוותר לכם ונעודד אתכם להסביר ללקוחות שלכם כיצד אופציות על שער הדולר אשר נסחרות בבורסה לני"ע יכולות לשמש ככלי לניטרול סיכונים עבור לווים במט"ח. גם אם הם לא יטרחו לקרוא את ההסברים המלומדים, גם אם הם יקראו ולא יבינו, גם אם הם יכולים ללמד אותכם כיצד להסביר את זה הרבה יותר טוב ממכם, את העובדה שטרחתם וניסיתם להסביר יעריכו כולם.

קצר, נכון? וגם עונה במידת מה על השאלה: "מדוע איתכם".

 

" 11. תן דעתך על כלי העבודה שבתוך ארגז כלי עבודה: יש שם פטיש, צבת, משור, מברג, סרגל, צנצנת דבק, דבק, מסמרים וברגים, - תפקידי המילים שונים זה מזה בה במידה שתפקידי הכלים שונים זה מזה (וישנן דומויות בשני המקרים).

כמובן, מה שמבלבל אותנו היא האחידות בהופעתן של המילים כאשר אנו נתקלים בהן בדיבור או בכתב ובדפוס. שכן שימושיהן אינם ניצבים בבהירות כזאת לנגד עינינו. בעיקר לא כאשר אנו מתפלספים ! "

לודוויג ויטגשטיין
חקירות פילוסופיות

11. Think of the tools in a tool box: there is a hammer, pliers, a saw, a screw-driver, a rule, a glue-pot, glue, nails and screws. - The functions of words are as diverse as the functions of these objects. (And in both cases there are similarities.)

Of course what confuses us is the uniform appearance of words when we hear them spoken or meet them in script and print. For their application is not presented to us so clearly. Especially when we are doing philosophy !

1945
Ludwig Wittgenstein
Philosophical Investigations

"חקירות פילוסופיות" תורגם לעברית על ידי עדנה אולמן מרגלית ויצא לאור בהוצאת מאגנס.


© כל הזכויות שמורות: סמיוטיקה    ספרים - זה כל הסיפור, בקרו אותנו ב: ספרים חדשים - ובספרים - כתב עת,
רמקולים, זכות הילד לכבוד, יאנוש קורצ'אק, Tom nifker,