יצוב מוצלח יהיה תמיד תלוי בתרבות, בהקשר
ובמסורת - האם יש כזה דבר: מסורת עיצוב 
באינטרט העיברי ?  

אנו מקוים שהספקתם לקרוא את הסקירה ה"מצומצמת" שלנו אודות עיצוב אתרים. ניסינו לחשוף שם מעט את מורכבות התחום. אין זה דבר של מה בכך לתרגם פעילות של ארגון, חברה או עסק לאתר אינטרנט. על פי תפיסתנו "עיצוב האתר" הוא חלק מתהליך בניית סביבת העבודה האינטרנטית. לסביבת עבודה זו יש בראש וראשונה מטרות "עסקיות", ממטרות אלה מתחילים את מלאכת עיצוב האתר - הפן הגרפי מהווה נדבך אחד בלבד של המבנה. על מטרות אלו נרחיב כאן את הדיבור.

איש מכירות מנוסה בוחן במהירות את הלקוח ומגבש אסטרטגית הקשבה, מכירה, שכנוע בתוך שניות. האם ניתן לתרגם פעילות שכזו? לעומת זאת דף אינטרנט אינו עסוק במענה לשיחות טלפון תוך כדי שיחה עם הלקוח, והוא גם לא צריך לשבת בפקקים שעתיים כדי להגיע אל הלקוח.

אתה יכול להיכנס לעסק מבוסס וידוע ולהתייחס בסלחנות לאיש המכירות הצעיר והבלתי מנוסה אשר נכנס לתפקידו רק לפני שבוע ועוד לא הספיק לרכוש את המיומנות הנדרשת או את שפת המכירות הנכונה. האם תתייחס באותה סלחנות לעסק המציג ברישול ובחוסר מקצועיות את מוצריו באתר האינטרנט שלו?

הלקוחות שלנו יודעים למכור את המוצרים שלהם. התפקיד שלנו הוא לחשוף את הידע הזה ולתרגם אותו לשפת מכירה יעילה באתר האינטרנט שלהם. המדד הטוב ביותר להצלחת אתר אינטרנט הינו מספר הפניות של הגולשים לקבלת מידע נוסף או לביצוע עסקה.

באחד הפרוייקטים הראשונים שלנו התבקשנו להתמקד בגיוס לקוחות חדשים לשירות מסויים של בנקאות ישירה. המהלך התבצע באמצעות חשיפה מוגברת למוצר באתר הארגון ובאמצעות פרסומות בפורטלים המובילים. ההצלחה היתה מרשימה - כמות הפניות היתה יפה, אבל מהר מאוד הסתבר שלא כולם היו הפונים הנכונים. שני לקחים עיקריים למדנו באותה הזדמנות:

א. בניגוד לקמפיינים פרסומיים בהם לעיתים קרובות קשה למדוד את הצלחת הפרסום, באינטרנט ניתן לבדוק ולפלח ביעילות רבה את תוצאות המהלך הפרסומי.

ב. מאחר ומדיום האינטרנט מאפשר הוספה והרחבה של מידע רלבנטי לשיווק המוצרים, יש להשקיע מאמץ "אחר" בבניית המעטפת השיווקית של המוצרים אשר מאפשרת ללקוחות לקבל החלטות נכונות ומונעת פניות מיותרות.

כאשר אנו נפגשים עם לקוחות פוטנציאלים בפעם הראשונה אנו מבררים איתם את סוג הפעילות שהם רוצים לבצע באמצעות סביבת העבודה האינטרנטית, לומדים על תחום פעילותם, על המוצרים והשירותים שהם מספקים, מדיניות השיווק שלהם מחוץ לאינטרנט, מי המתחרים העיקריים שלהם, מיהם הלקוחות הפוטנציאלים שלהם, ומהם המשאבים שיוקצו לטובת הפרוייקט לאחר צאתו לאויר העולם. מצויידים במידע ראשוני זה אנו מתיישבים ליד "שולחן השרטוט" לומדים את התחום כפי שהוא מתממש באתרי המתחרים שלהם בארץ ובאתרים של חברות בעלות פעילות דומה בחו"ל, פונים שוב ושוב ללקוח להשלמת מידע חסר, ומגבשים מספר הצעות מתומחרות לפעולה המגדירות את היקף העבודה ואת מחויבויות הצדדים.

שלב התכנון: לאחר אישור ההתקשרות, אנחנו מתחילים בשלב התכנון, כאשר המטרה היא לייצר את המודל הלוגי של האתר. מודל זה הינו אתר אינטרנט שלדי של הלקוח. הוא מכיל את כל הקישורים העיקריים באתר לקטגוריות, לקטגוריות משנה, ולעמודים סופיים באתר. זהוא תהליך משותף אשר במהלכו נדרשת מהלקוח עבודה מרוכזת וקבלת החלטה לגבי מרכיבים שונים באתר. בתהליך זה אנו משחזרים למעשה את תמונת ה"ידע" שיש ברשות הארגון או העסק על עצמו ועל מוצריו, ואשר נדרשת להצגה בפני הגולשים הפוטנציאלים לאתר. במקביל אנחנו מקימים את התשתיות המחשוביות הנדרשות לפרוייקט על פי היקפו ותחומי הפעילות שלו.

רק בנקודת זמן זו אנו מתחילים בסקיצות הגרפיות של עמוד השער, עמודי הקטגוריות ועמודים פנימיים ובבדיקות של ממשקי ניווט אפשריים. אנו מדגימים כיצד מתבצעים עדכונים באתר, כיצד ניתן להוסיף קטגוריות וכיצד נערכים במינימום הוצאות לקראת אתר דינמי המתעדכן בקלות בכל שינו רלבנטי בתחום המוצרים. זכרו שהגולשים רגישים מאוד למידת העדכניות של האתר. הם הרי מבקרים אצל המתחרים או אצל הספקים של הארגון במידה ויש כאלה כדי ללמוד על כל החידושים האחרונים.

לאחר שהתקבלה החלטה אודות הקו הגרפי של האתר מתחיל השלב הקריטי בהקמה. שלב זה הוא שלב איסוף החומרים. חומרים שלא יכתבו לא יכנסו לאתר מן הסתם, וחבל. הלקוח חייב להתארגן ולהקדיש את תשומות הזמן וכוח האדם לכתיבת ועריכת החמרים לאתר. אם לא הוגדר אחרת הלקוח מתחיל להזרים לנו את הטקסטים והויזואלים (במידה וקיימים) הנדרשים לעמודים השונים. אנו בוחנים את הכתוב מעירים את הערותינו ולעיתים קרובות גם משנים את המבנה הלוגי במידה ויש צורך בהרחבת העץ הלוגי או בנייה של "מיני אתרים" פנימיים בתוך האתר.

לכאורה כל הדרכים סלולות ופתוחות לסיום העבודה. למעשה מתחיל שלב ניעור האבק מהמוצרים על המדפים. האם אתם רוצים להציג את כל המוצרים? גם את אלה שהם פחות אטרקטיביים ומיועדים לפלחי שוק צרים? ומה עם מוצרים ישנים שעדיין נמצאים במלאי, האם תציגו אותם? כאשר ישנם מספר מוצרים באותה משפחת מוצרים האם תוכלו להסביר ללקוח במה נבדלים המוצרים זה מזה וכיצד עליו לבחור במוצר הנכון? בעבר הסתפקתם בדף טכני יבש המתאר את המוצר וסמכתם על אנשי המכירות בשטח להשלים את החסר לאחר שהדרכתם אותם אודות המוצרים או אפילו ציידתם אותם בתסריטי מכירה ושבירת התנגדות, באתר צריך להחליף את איש המכירות בטקסט משכנע, מי יכתוב אותו?

מרוץ משוכות כבר אמרנו? אולי לא במילים אלו במדוייק, אבל את גודל המשימה הבנתם. לא, אנחנו לא חושבים שאנחנו מרתיעים אותכם, אם אתם קוראים את השורות הללו אנו מניחים שכבר יצאתם לדרך, שאת המשוכה הראשונה - המחשבתית כבר עברתם, ואתם מעוניינים לבנות את האתר החדש שלכם. אנחנו כאן בשביל לרוץ אתכם ביחד עד לקו הגמר.

סמיוטיקה


© כל הזכויות שמורות: סמיוטיקה    ספרים - זה כל הסיפור, בקרו אותנו ב: ספרים חדשים - ובספרים - כתב עת,
רמקולים, זכות הילד לכבוד, יאנוש קורצ'אק, Tom nifker,